Şirketimiz 1975 yılında İmdat EKŞİ öncülüğünde inşaat sektöründe faaliyetlerine başlamıştır. Kardeşlerini (Mustafa, Yakup, Niyazi) etrafında toplayan İmdat EKŞİ ticaret hayatında dürüstIük ilkesini prensip edinerek özellikle taahhüt sektöründe önemli başarılara imza atmıştır.
1985 yılında Mustafa EKŞİ, 1991 yılında da Yakup EKŞİ şahıs firmalarını kurarak aile firması olarak inşaat sektöründe faaliyetlerine devam etmiştir. Sektöründe büyük hedefler belirleyen İmdat EKŞİ şahıs firmaları ile daha fazla ilerleyemeyeceğini görmüş bu nedenle de 1992 yılında EKŞİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. yi kurmuştur. 1995 yılına kadar inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile, 1995 yılında tekstil ve kimya sektöründe faaliyetIere başlamak amacıyla EKŞİ KİMYA VE SANAYİ TİCARET A.Ş. yi kurmuştur. Bu amaçla ZONGULDAK / Çaycuma organize sanayi bölgesinde 10.000 m2 açık alan içinde 3770 m2 kapalı alanı bulunan tekstil ve kimya fabrikası kurulmuştur. Ancak 1995 yılında ülkemizi etkileyen ekonomik krizden tüm Türkiye etkilendiği gibi EKŞİ ailesi de olumsuz yönde etkilenmiş ve bu nedenle kimya ve tekstil alanında yapılacak yatırımlar ileriki tarihlere ertelenmiştir. İnşaat sektöründe faaliyetIerine devam eden aile Türkiye'nin dört bir yanında okul, yurt, spor salonu, lojman, vali konağı, sanayi sitesi ve alt yapı inşaatları yaparak ülkemize önemli eserler kazandırmıştır.

Sektöründe çeyrek asırlık tecrübesi bulunan aile 2000'li yıllarda dünyadaki globalleşme sürecinin farkına varmıştır. Bu nedenle ülkemizde ve yurt dışında sulama kanalları, barajlar, yol, konkasör işleri, eğitim ve öğretim binaları, sağlık yapıları, hastaneler, idari ve sosyal bi- nalar, atölye ve ambar binaları, alt yapı işleri, hizmet binaları, katIı otopark, spor tesisleri, ticari binalar, turizm binaları ve köprü inşaatları gerçekleştirmek amacıyla yabancı ortak arayışına girmiştir.